دیدنیهای پراگ – گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا

885

در این گزارش، قراره از دیدنیهای پراگ این شهر زیبای اروپایی و سفر ۴ روزه‌ی خودم به این شهر براتون بنویسم. قرار بود برای یک سفر کاری در همکاری با شرکت لوفت‌هانزا برای بار سوم به اروپا سفر کنم. قبلا به سن‌پترزبورگ و پاریس سفر کرده بودم.

اخذ ویزا:

برای گرفتن ویزا چندین هفته هیجان و در عین حال استرس داشتیم. به خاطر شرایط نامساعد کشور در نیمه‌ی دوم سال ۹۸ احتمال می‌دادیم که برای دریافت دومین ویزای شنگنمون مسیر سختی در پیش باشه. (دفعه‌ی اول ویزام رو از کشور فرانسه گرفته بودم) کشورهای چک، اتریش و مجارستان رو برای سفر انتخاب کرده بودیم و چون سفر رو قرار بود از پراگ شروع کنیم برای گرفتن ویزا از کشور چک اقدام کردیم. نهایتا ۴-۵ روز قبل سفر ویزامون اومد و حسابی هیجان‌زده بودیم که داریم میریم سه تا از قشنگ‌ترین کشورهای اروپا رو ببینیم.

شروع سفر:

سفرمون رو شروع کردیم. قرار بود از ۵ دسامبر تا ۱۵ دسامبر سه شهر چک، وین و بوداپست رو بگردیم. ۴ روز اول رو برای پراگ در نظر گرفته بودیم. با پرواز لوفت‌هانزا از تهران به سمت فرانکفورت رفتیم. تقریبا ۳ ساعت در فرانکفورت توقف داشتیم تا با پرواز بعدی به فرودگاه پراگ بریم. پرواز همونطور که انتظارش رو داشتیم بی‌نظیر بود و بدون هیچگونه نگرانی یا مشکل رسیدیم به فرودگاه پراگ.

photo_2020-02-01_00-47-29 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
فرودگاه شهر پراگ

روزهایی که ما برای سفرمون انتخاب کرده بودیم هم‌زمان بود با برقراری بازارچه‌های کریسمس در کل شهر. این داستان رو میشد حتی از توی فرودگاه حس کرد. با نورپردازی‌های پراکنده و رنگ‌های قرمزی که به کار برده شده بود. نکته‌ای که خیلی جلب توجه می‌کرد این بود که این فرودگاه با اینکه خیلی کوچیک بود بسیار مرتب و تمیز بود. ترکیب رنگ قالب سفید و آبی یک حس تمیزی و اطمینان خاطر رو در دل ایجاد میکرد.

از فرودگاه خارج شدیم و با تاکسی به سمت هتل رفتیم. ما برای اقامتمون هتل EA Downtown رو انتخاب کرده بودیم، هتل چهار ستاره‌ی جمع و جور و باکیفیتی که خیلی نزدیک به میدان ونسسلاس بود که درست در مجاورت بازارچه‌های کریسمس بود و با کمی پیاده‌روی میشد به محله‌ی قدیمی شهر و رودخانه‌ی ولتاوا رسید.

حس اولین برخورد با پراگ:

photo_2020-02-01_01-21-38-1024x626 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
خیابان‌های زیبای شهر پراگ

چمدون‌هامون رو توی هتل گذاشتیم و همون موقع بیرون رفتیم که بتونیم تا قبل ساعت ۲ که زمان چک‌این بود حسابی توی شهر بگردیم تا یخمون آب شه. خیلی زود متوجه شدیم دیدنیهای پراگ قابل شمارش نیستند. چند دقیقه قدم زدن توی این شهر کافیه تا متوجه بشید که با شهری طرف هستین که شاید هیچ جای دیگه مشابهش رو نبینید. پراگ انگار برشی از تاریخه. بناهای تاریخی، خیابونها، سنگ‌فرشها و سایر المان‌های شهری به قدری خوب از قدیم نگهداری شدند که احساس میکنید به صفحات یک کتاب تاریخی پا گذاشتید. ذره ذره در این شهر قدم می‌زنید و متوجه میشید که زیبایی‌های این شهر تمامی ندارند. انگار در هر کوچه‌ای که بپیچید یک چیز نو و جدید اما «قدیمی»‌ پیدا میکنید.

دیدنیهای پراگ:

حال که یخمان کمی با پراگ آب شد، در ادامه سعی میکنم تعدادی از دیدنیهای پراگ رو که برای من بسیار جذاب بودند لیست کنم که قطعا زیباییهای پراگ شامل و نه محدود به این لیست هست. قبل از دیدن لیست دیدنیهای پراگ می‌تونید ویدیوی ۱ دقیقه‌ای که من از این شهر زیبا ساختم رو ببینید:

در نقشه‌ی زیر می‌تونید به تمام نقاطی که من در پراگ دیدم دسترسی داشته باشید، تمام نقاط خاصی که در ویدیو دیدید همه از طریق نقشه‌ی زیر در دسترستون خواهند بود. حتی می‌تونید ببینید در ۳ روز مختلف من چه مسیرهایی رو استفاده کردم تا بتونم تمام این نقاط رو توی مسیرم ببینم و چیزی از قلم نیفته. البته یادتون باشه که پراگ یه جعبه‌ی پر از گنجه و خیلی چیزهای دیگه برای کشف داره، اگر می‌خواید بهتر کشفش کنید، کافیه که بی‌هدف به خیابون‌هاش برید و بی‌هدف توش پرسه‌زنی کنید.

۱. میدان ونسسلاس و ساختمان موزه‌ی ملی:

photo_2020-02-01_01-34-33-1024x669 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
بلوار ونسسلاس و ساختمان موزه‌ی ملی، در شب‌های کریسمس

میدان ونسسلاس، درواقع یک بلوار بزرگ به همین اسمه که به یک میدان با بنای یادبود سربازی سوار بر اسب ختم میشه. در دو طرف این بلوار مغازه‌های برندهای مختلف رو میتونید پیدا کنید. در انتهای بلوار علاوه بر بنای یادبود ساختمان اصلی موزه‌ی ملی چک قرار داره که مهم‌ترین موزه‌ی چک هست. این بلوار در شب‌های کریسمس پذیرای یکی از کریسمس‌ مارکت‌های بزرگ شهر هست و فضای بسیار سرزنده و شادی پیدا میکنه. اگر از انتهای این بلوار به سمت رودخانه‌ی ولتاوا حرکت کنید به سایر جاذبه‌های این شهر بی‌نظیر نزدیک میشید.

۲. خانه‌ی رقصان:

photo_2020-02-01_01-51-29-1024x662 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
خانه‌ی رقصان

خانه‌ی رقصان ساختمانی عجیب و غریب یکی از نماد‌های مدرن شهر پراگه. معمار این سازه با اقتباس از رقص‌های دو هنرمند معروف به نام «فردی آستیر» و «جینجر راجرز» (Fred and Ginger) ساختمان رو به این شکل طراحی کرده. اگر برای گرفتن عکس‌های عجیب و غریب با این سازه کنجکاو هستین حتما ساعت مناسبی رو انتخاب کنید چون در تمامی نقاط مجاورش در خیابان توریست‌ها در حال گرفتن قسمت‌های مختلف ساختمان با دست و پاشون هستن تا عکس‌های خلاقانه بگیرن!

۳. میدان قدیمی شهر

photo_2020-02-01_02-30-55-1024x767 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
میدان قدیمی شهر

میدان قدیمی شهر یا همون Old town square یه جورایی مرکز دیدنیهای پراگ به حساب میاد و پربازدیدترین نقطه‌ی توریستی پراگه. اینجا یکی از اون جاهاییه که باید سعی کنید در ساعت‌های مختلف بهش سر بزنید و از دیدن زیبایی‌هاش حسابی لذت ببرید! یکی از مهمترین جاذبه‌های این قسمت شهر ساعت نجومی و برج مجاورشه که در سمت چپ تصویر بالا می‌بینید. از بالای اون برج می‌تونید یک نمای عالی از کل میدان رو ببینید. اطراف این میدان پره از ساختمانهای قدیمی زیبا و کافه رستوران‌های متنوع. بزرگترین بازار کریسمس در پراگ هم همه‌ساله در این قسمت شهر برگزار میشه. طوری که تمام دور میدان مملوء از افرادی میشه که به جشن و پایکوبی و نوشیدن و آشامیدن مشغولن و حسابی از شب‌های قبل سال نو لذت می‌برند.

۴. ساعت نجومی

photo_2020-02-01_02-52-48-1024x767 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
ساعت نجومی واقع در میدان قدیمی شهر

ساعت نجومی پراگ که در سال ۱۴۱۰ میلادی ساخته شده یکی از جذابیت‌های اصلی میدان قدیمی شهر به حساب میاد. اکثر توریست‌ها سر ساعت منتظر به صدا درآمدن زنگ زیبای این ساعت هستند، علاوه بر زنگ، دریچه‌های بالای ساعت که در تصویر می‌بینید باز میشن و مجسمه‌هایی در پشت اون به حرکت در میان که اگر به بالای برج ساعت برید حتی می‌تونید اون مجسمه‌هارو از داخل ساختمان هم ببینید. این ساعت قدیمی‌ترین ساعت نجومی دنیاست که هنوز سالمه و علاوه‌ بر ساعت، حالت حرکت ماه، خورشید و سیارات در آسمان را هم نشان می‌دهد.

۵. پل چارلز

photo_2020-02-01_02-30-23-1024x702 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
پل قدیمی چارلز بر فراز رود ولتاوا

پل چارلز به نحوی انگار قلب تپنده‌ی شهر پراگ به حساب میاد. امکان نداره شما به پراگ سفر کنید و وسوسه نشید هر روز از روی این پل عبور کنید. در سمتی میدان قدیمی شهر قرار داره و در سمت دیگه قلعه‌ی پراگ و کلیسای سنت نیکولاس که میتونید در تصویر بالا ببینید. این پل مهمان ۳۰ مجسمه‌ی بسیار زیبای دوره‌ی باروک هست که هنگام عبور از روی پل حسابی جلب توجه میکنن و هر کدوم داستان خاص خودشون رو دارند. این پل در قرن ۱۴ میلادی بنا شده و در اطرافش چندین برج دیدبانی قرار داره.

۶. برج‌های پل چارلز

photo_2020-02-01_02-30-40-1024x764 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
نمای پل چارلز از برج دیده‌بانی

اگر به پراگ سفر کردین در دو سمت پل چارلز برج‌های دیده‌بانی بلندی وجود داره که دیدن منظره‌ی پل از بالای این برج‌ها خالی از لطف نیست. تصویر مربوط به نمای پل چارلز از برج Lesser town هست. برای دیدن این نما باید مثل سربازهای قدیمی از تعداد زیادی پله با ارتفاع زیاد بالا برید. اما نمایی از پراگ رو خواهید دید که کمتر توریستی اون رو دیده و واقعا ارزش امتحان کردنش رو داره!

۷. کلیسای سنت نیکولاس

photo_2020-02-01_02-31-03-1024x682 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
سقف زیبای کلیسای سنت نیکولاس

شهر پراگ ۳ کلیسای سنت نیکولاس را در بر میگیره. یکی از این کلیساها در محله‌ی مالا استرانا قرار گرفته که کلیسای بسیار زیباییه، گفته میشه روزی موتزارت بزرگ توش ارگ می‌نواخته. سقف این کلیسا پر از جزییاته و یکی از زیبا‌ترین سقف‌های پراگ به حساب میاد. نمای زیبایی از سقف سبز‌رنگ این کلیسا رو می‌تونید از بالای برج‌های پل چارلز مشاهده کنید.

۸. دیوار جان لنون

photo_2020-02-01_02-30-36-1024x768 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
دیوار جان لنون

دیوار جان لنون در محله‌ی مالا استرانا قرار داره. این دیوار پر از شعارهای سیاسیه که به صورت نامنظم و با رنگهای مختلف نقاشی شده. در تمام نقاط اون میشه تصاویر صورت جان لنون و نوشته‌های اسمش رو پیدا کرد. ظاهرا در دوران کومنیسم جوان‌ها روی این دیوارها شعارهای ضد رژیم کمونیستی می‌نوشتند و ترانه‌های گروه بیتلز رو روش نقاشی می‌کردند. درست پس از مرگ جان لنون این دیوار تبدیل میشه به محلی برای سوگواری مرگ جان لنون و حالا بعد از سال‌ها به نماد امید و آزادی برای مردم چک تبدیل شده. این دیوار تقریبا ۵ دقیقه از پل چارلز فاصله داره.

۹. قلعه‌ی پراگ

photo_2020-02-01_02-52-53-1024x767 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
قلعه‌ی پراگ در شب

در سمت دیگر پل چارلز و در ارتفاعات پراگ، قلعه‌ی بزرگ و زیبای پراگ خودنمایی میکنه که شب‌ها با نورپردازی به رنگ زرد دیده میشه. این قلعه مجموعه‌ای از قلعه‌ها، کاخ‌ها،‌ خانه‌ها و زمین‌هاییه که طبق اعلام گینس بزرگترین قلعه‌ی جهان رو تشکیل داده. قدمت بخش‌های قدیمی این قلعه به قرن ۹ میلادی برمی‌گرده. کلیسای زیبا و بزرگ سنت ویتوس هم در بخش داخلی این قلعه قرار داره. برای دسترسی به این قلعه بهتره که از مونوریل استفاده کنید، زیرا رسیدن به ارتفاعات پراگ با پای پیاده بسیار کار سختیه.

۱۰. کافه لوور

photo_2020-02-01_02-30-45-1024x767 دیدنیهای پراگ - گزارش سفر من به عروس شهرهای اروپا %categories
کافه لوور

پراگ پر از کافه‌ها و رستوران‌های متنوعه. یکی از کافه‌هایی که می‌تونید بهش سر بزنید و کیفیت و داستان خیلی جالبی داره کافه لوور هست. این کافه در سال ۱۹۰۲ افتتاح شده و مقر روشنفکر‌های پراگ بوده. افرادی مثل فرانتس کافکا و آلبرت انیشتین از مشتریان معروف این کافه بودند. غذای کافه کیفیت خیلی خوبی داره و فضای داخلیش بسیار گرم، قدیمی و جذابه. روی میز‌ها هم مداد و کاغذ‌هایی قرار داده شده که بتونید ایده‌هاتون رو یادداشت کنید.

جمع‌بندی:

در انتها باید اضافه کنم که پراگ شهری بی‌نهایت زیباست. شاید یک لیست ۱۰ تایی از دیدنیها براش کافی نباشه. بسته به اینکه چقدر در این شهر اقامت دارید میتونید از لایه‌ی سطحی این مکان‌های دیدنی فاصله بگیرید و با پرسه‌زنی در این شهر زیبا خودتون رو به شهر بسپرید و ببینید چه جاهای دیگه‌ای رو کشف می‌کنید. امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید.

10 نظر داده شده
 1. نيلوفر گفته

  بسیار مفید و جامع بود.ممنونم

  1. bbiibbzz گفته

   ممنون نیلوفر جان، خوشحالم که براتون مفید بود.

 2. ليانا گفته

  عالى و به درد بخور بود، ممنون

  1. bbiibbzz گفته

   ممنون لیانای عزیز، خوشحالم که دوست داشتی این مطلب رو.

 3. آیسان گفته

  چقدر عالی بود

  1. bbiibbzz گفته

   ممنون آیسان جان.

 4. ملیکا گفته

  یه گزارش عالی و کامل به همراه یه سری جزئیات دوست داشتنی ازین شهر

  1. bbiibbzz گفته

   ممنون ملیکا جان، خوشحالم که این گزارش رو دوست داشتی. ?

 5. Khorshid گفته

  لذتی که من از ویدیویی که از پراگ ساختین،بُردم اینقدر شیرین و دلنشینِ که قابل وصف نیست. ممنون که با عکس‌ها و ویدیوها و نوشته‌هاتون مسبب حال خوبِ من میشید.

  1. bbiibbzz گفته

   سلام خورشید جان، خوشحالم که ویدیو رو انقدر دوست داشتی و ممنون از نظر لطفت.

تو هم نظر خودت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.